خانه / تلویزیون / ۱۰۰ ساعت افزایش برنامه مناسبتی/ برنامه مداحی‌ها اعلام شد

۱۰۰ ساعت افزایش برنامه مناسبتی/ برنامه مداحی‌ها اعلام شد

دبیر شورای معارف سیما برنامه های مناسبتی شبکه های مختلف در ایام محرم و صفر را تشریح کرد.

محمدحسین محمدزاده مدیر شبکه قرآن و دبیر شورای معارف سیما امروز سه شنبه ۱۳ شهریور طی یک نشست خبری درباره برنامه های مناسبتی شبکه های مختلف سیما در ایام محرم و صفر توضیح داد.

محمدزاده در ابتدای نشست بیان کرد: امسال همه شبکه های سیما روی موضوع محرم متمرکز می شوند و با آماری که شبکه های تلویزیونی اعلام کرده اند یک افزایش صدساعته در ویژه برنامه های تلویزیونی در ایام محرم نسبت به سال گذشته داریم.

وی درباره ماموریت شبکه های سیما بیان کرد: امسال قرار شد هر شبکه براساس ماموریت و جنس کار خود، برنامه هایی را برای مخاطبان داشته باشد و نحوه ورود و حجم ارایه برنامه توسط شبکه های مختلف با برنامه ریزی خواهد بود و همه شبکه ها قرار نیست با حجم زیاد به محرم ورود کنند.

محمدزاده با اعلام اینکه این رنگ آمیزی از شبکه قرآن آغاز می شود و حتی به شبکه های نسیم و کودک هم می رسد، گفت: یکی از آسیب هایی که در سال های گذشته برخی مخاطبان را گله مند کرده بود نبود برنامه ریزی بود که امسال به آن دقت کرده ایم، مثلا امسال کودکان قرار نیست از سهم انیمیشن و کارتون های خود محروم شوند. شبکه های کودک و دو که سهم قابل توجهی برنامه کودک دارند جدول برنامه ریزی شده خاص خود را دارند و جدول پخش شبکه ها کاملا آسیب شناسی شده است.

دبیر شورای معارف سیما درباره محتوای برنامه های سیما تصریح کرد: از نظر محتوا و موضوع، بحث سبک زندگی حسینی به عنوان شاخص سبک زندگی اسلامی به شبکه ها اعلام شده و قرار است به صبر، مقاومت، استقامت، باور دینی، ایمان روشن بینانه و امید به عبور از مشکلات و بسیاری از مسایل زندگی اجتماعی امروز پرداخته می شود. این موضوعات به سخنرانان و اماکن برگزارکننده سخنرانی ها مثل حرم عبدالعظیم حسنی، شاهچراغ و… نیز اعلام شده است.

سخنرانی های ماه رمضان از پربیننده ترین قالب های برنامه سازی است و بر همین اساس ما در ماه محرم جدولی را برای سخنرانی تنظیم کرده ایموی درباره قالب سخنرانی در برنامه ها توضیح داد: از قالب سخنرانی که همچنان مورد نیاز و علاقه مخاطبان است در شبکه ها بهره گرفته می شود. سخنرانی های ماه رمضان از پربیننده ترین قالب های برنامه سازی است و بر همین اساس ما در ماه محرم جدولی را برای سخنرانی تنظیم کرده ایم تا سخنرانی کارشناسان با یکدیگر همپوشانی نداشته باشد.

محمدزاده اضافه کرد: جدولی هم برای ذاکرین و مداحان در نظر گرفته شده و تا جایی که امکانپذیر بوده است ما سعی کرده ایم همپوشانی بین مداحی در شبکه ها وجود نداشته باشد.

مدیر شبکه قرآن با اشاره به حضور مداحان جوان در شبکه ها گفت: معرفی مداحان و مرثیه سرایان جوان به عرصه رسانه از دیگر برنامه ریزی هایی بوده که در چند سال اخیر از طریق صداوسیما اتفاق افتاده است و این رویکرد نیز توسعه پیدا می کند.

دبیر شورای معارف سیما با اشاره به اشعار خوانده شده در مداحی ها یادآور شد: براساس بررسی های مراکز نظارتی سازمان ما هیچ آسیبی در این چند سال در زمینه ارایه اشعار نداشته ایم.

وی با اشاره به پوشش اجتماعات مردمی در این ایام گفت: اجتماعات بزرگی در دهه محرم در شهرهای کشور پوشش داده می شوند. همچنین شبکه ها ویژه برنامه های حرم حضرت معصومه (س) و حرم عبدالعظیم حسنی(ع) را پوشش خواهند داد و شبکه دو همایشی با عنوان «احلی من العسل» را در ششم محرم پوشش می دهد، این مراسم در ۲۴ نقطه در کشور برگزار می شود و به نوعی در شبکه قرآن نیز پخش می شود. همچنین شبکه های یک، دو و سه اجتماع بزرگ مردم را در حسینیه اعظم زنجان و اجتماع مردم تبریز را در ایام هشتم، نهم، دهم و یازدهم محرم پوشش می دهند.

دبیر شورای معارف سیما تصریح کرد: امسال با تلاش دوستان در شبکه های مختلف ۱۰۷ عنوان برنامه در قالب های مستند، گفتگو محور و… پیش بینی و برنامه ریزی شده است. این ۱۰۷ عنوان، تعداد هزار و ۲۳ برنامه را شامل می شوند که در مجموع ۶۰۸ ساعت است که نسبت به سال گذشته ۱۰۰ ساعت افزایش زمانی داشته ایم. این میان شبکه یک با ۷ عنوان برنامه، دو با ۸، سه با ۷ عنوان، کودک با ۱۴، امید با ۱۶ عنوان، شبکه مستند با چهار اثر، افق ۶ عنوان، نسیم ۴ ویژه برنامه و… برای ماه محرم برنامه ریزی کرده اند.

وی در توضیح مفصل تر از برنامه ها اعلام کرد: ویژه برنامه «شور شیرین» هر شب از شبکه یک پخش می شود و درباره کسانی است که به دین اسلام گرویده اند و برنامه های «صبح بخیر ایران» و «فرمول یک» نیز با فضای محرمی به کار خود ادامه می دهند.

مدیر شبکه قرآن با اشاره به برنامه های شبکه دو گفت: برنامه «کوی محبت» از کربلای معلی هر شب بعد از گفتگوی ویژه خبری، برنامه «از لاک جیغ تا خدا» بعد از اذان مغرب، «حب الحسین» هر شب ساعت ۲۱، مستند «پیرغلامان عشق» و «گلچین شب شعر» از جمله آثار این شبکه است.

وی درباره برنامه های شبکه سه نیز توضیح داد: برنامه «در آستان خورشید»، مستند «مسیر کربلا»، مستند «نوحه های ماندگار»، «ادب حضور» و «چله» از جمله ویژه برنامه های شبکه سه هستند. همچنین برنامه های «سمت خدا» و «بدون توقف» با رویکرد محرم کار خود را ادامه می دهند.

محمدزاده با اشاره به برنامه های شبکه چهار، پنج و آموزش سیما نیز عنوان کرد: شبکه چهار با مستند ترکیبی «راویان» و «گنجینه اسرار» و شبکه پنج با «بهشتیان زمین»، «جاماندگان حسینی»، «عطر عاشقی» و «حوالی امروز» به موضوع محرم می پردازند. همچنین شبکه آموزش با برنامه «هفت آسمان» ویژه تاسوعا و عاشورا و تغییر رویکرد در برنامه صبحگاهی و شبانه سراغ این ماه می رود.

وی همچنین با اشاره به برنامه های شبکه کودک و امید اعلام کرد: شبکه کودک با برنامه های «سر سفره خدا»، «یکی از چهار نفر»، انیمیشن «مقتل خوانی»، «فرشته های آسمون»، پویه «من امام حسین(ع) را دوست دارم» به ایام محرم می پردازد. در شبکه امید نیز برنامه های «نوجوانان عاشورایی»، «کسی که من نمی شناختم»، «شهدای نوجوان»، سینمایی «ناسور»، «سفرنامه کربلا»، «پای منبر»، «به توان خدا» و… پخش می شود.

مدیر شبکه قرآن با اشاره به برنامه های شبکه قرآن نیز عنوان کرد: شبکه قرآن نیز برنامه های «پرسمان» با رویکرد پاسخ به پرسش ها، «سید احرار» به صورت تولید مشترک با شبکه جام جم و «احباب الحسین» با رویکرد معرفی خادمان حسینی را پخش می کند. همچنین برنامه مستند «وضو با مهتاب» را داریم که به معرفی جلسات قدیمی و اصیل عزاداری امام حسین(ع) می پردازد. برنامه گفتگومحور «روشنا» نیز در روزهای تاسوعا و عاشورا انعکاسی از مراسم های عزاداری در کشورهای مختلف خواهد بود.

وی در پایان تاکید کرد: از نکاتی که به شورای معارف سیما ابلاغ شده این است که سهم کامل و تمام را در ایام محرم به مناسک و مناسبت ها اختصاص ندهند و ضمن معرفی مناسک، برنامه هایی برای تعمیق دینی باورها نیز وجود داشته باشد.

 

منبع: مهر

همچنین ببینید

پخش قسمت جدید «کلاه قرمزی» از تلویزیون

شبکه دو سیما به مناسبت عید غدیر قسمتی جدید از مجموعه «کلاه قرمزی۹۷» را برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *